conti_std8131250cxp
conti_std8131250cxp_2
conti_std8131250cxp
conti_std8131250cxp_2
CONTI STD 1312 S8M 50 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD8131250CXP
226.33 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 9.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1312
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1312 mm
  • Number of teeth: 164
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817056731
  • Supplier number: CONTI STD8131250CXP
Length
1312
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1312 mm