conti_std8105650cxa
conti_std8105650cxa_2
conti_std8105650cxa
conti_std8105650cxa_2
CONTI STD 1056 S8M 50 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8105650CXA
346.08 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 9.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1056
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1056 mm
  • Number of teeth: 132
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817045865
  • Supplier number: CONTI STD8105650CXA
Length
1056
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1056 mm