conti_htd14966170cxa
conti_htd14966170cxa_2
conti_htd14966170cxa
conti_htd14966170cxa_2
CONTI HTD 966 14M 170 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD14966170CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 966
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 170 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 966 mm
  • Number of teeth: 69
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043694
  • Supplier number: CONTI HTD14966170CXA
Length
966
Pitch
14 mm
Width
170 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
966 mm