conti_htd39459cxp
conti_htd39459cxp_2
conti_htd39459cxp
conti_htd39459cxp_2
CONTI HTD 945 3M 9 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD39459CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 945
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 945 mm
  • Number of teeth: 315
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817049597
  • Supplier number: CONTI HTD39459CXP
Length
945
Pitch
3 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
945 mm