conti_htd563025cxp
conti_htd563025cxp_2
conti_htd563025cxp
conti_htd563025cxp_2
CONTI HTD 630 5M 25 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD563025CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 630
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 630 mm
  • Number of teeth: 126
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817050807
  • Supplier number: CONTI HTD563025CXP
Length
630
Pitch
5 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
630 mm