conti_htd14350040cxp
conti_htd14350040cxp_2
conti_htd14350040cxp
conti_htd14350040cxp_2
CONTI HTD 3500 14M 40 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD14350040CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 3500
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 3500 mm
  • Number of teeth: 250
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858042899
  • Supplier number: CONTI HTD14350040CXP
Length
3500
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
3500 mm