conti_htd32409
conti_htd32409_2
conti_htd32409
conti_htd32409_2
CONTI HTD 240 3M 9 Conti Synchrobelt timing belt - HTD32409
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 240
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 240 mm
  • Number of teeth: 80
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817012799
  • Supplier number: CONTI HTD32409
Length
240
Pitch
3 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
240 mm