conti_htd31776
conti_htd31776_2
conti_htd31776
conti_htd31776_2
CONTI HTD 177 3M 6 Conti Synchrobelt timing belt - HTD31776
8.17 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 80.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 177
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 6 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 177 mm
  • Number of teeth: 59
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817012300
  • Supplier number: CONTI HTD31776
Length
177
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
177 mm