conti_htd5142015cxp
conti_htd5142015cxp_2
conti_htd5142015cxp
conti_htd5142015cxp_2
CONTI HTD 1420 5M 15 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD5142015CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1420
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1420 mm
  • Number of teeth: 284
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817051385
  • Supplier number: CONTI HTD5142015CXP
Length
1420
Pitch
5 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1420 mm