bahco_sb7809m_10_140
bahco_sb7809m_10_140_2
bahco_sb7809m_10_140_3
bahco_sb7809m_10_140
bahco_sb7809m_10_140_2
bahco_sb7809m_10_140_3
BAHCO SB7809M-10-140 screwdriver socket spanner 1/2" square connection long hexagon 10 mm 140 mm
This article is not available
Product description:
  • 1/2" square drive socket drivers, for hex head screws
  • Metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
  • Knurled
  • ISO 1174
  • DIN 3120
  • SB = Retail packed on a plastic info card
Key features according to our expert
  • Length: 103 mm
  • Type of drive profile (bit): Hexagon
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: HEX 10 mm
  • Drive profile size (bit): 10 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314153004192
  • Supplier number: BAHCO SB7809M-10-140
Length
103 mm
Type of drive profile (bit)
Hexagon
Blade thickness
Not applicable
Connection size
1/2"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
HEX 10 mm
Drive profile size (bit)
10 mm
Working length mm
101 mm
Socket drive mm (d)
22 mm
Weight oz oz
5,2 oz
Length mm (l)
140 mm
Hexagon size mm
10 mm