conti_std896050cxp
conti_std896050cxp_2
conti_std896050cxp
conti_std896050cxp_2
CONTI STD 960 S8M 50 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD896050CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 960
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 960 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817055741
  • Supplier number: CONTI STD896050CXP
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
960 mm