conti_std888020cxa
conti_std888020cxa_2
conti_std888020cxa
conti_std888020cxa_2
CONTI STD 880 S8M 20 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD888020CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 880
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 880 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817045520
  • Supplier number: CONTI STD888020CXA
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
880 mm