conti_std873685cxp
conti_std873685cxp_2
conti_std873685cxp
conti_std873685cxp_2
CONTI STD 736 S8M 85 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD873685CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 736
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 736 mm
  • Number of teeth: 92
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817055192
  • Supplier number: CONTI STD873685CXP
Length
736
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
736 mm