conti_std871285cxa
conti_std871285cxa_2
conti_std871285cxa
conti_std871285cxa_2
CONTI STD 712 S8M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD871285CXA
446.74 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 712
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 712 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817045070
  • Supplier number: CONTI STD871285CXA
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
712 mm