conti_std8224030cxp
conti_std8224030cxp_2
conti_std8224030cxp
conti_std8224030cxp_2
CONTI STD 2240 S8M 30 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD8224030CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2240
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 2240 mm
  • Number of teeth: 280
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817057448
  • Supplier number: CONTI STD8224030CXP
Length
2240
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
2240 mm