conti_std8180050cxa
conti_std8180050cxa_2
conti_std8180050cxa
conti_std8180050cxa_2
CONTI STD 1800 S8M 50 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8180050CXA
527.05 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 27.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 1800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1800 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817047104
  • Supplier number: CONTI STD8180050CXA
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1800 mm