conti_htd371115cxp
conti_htd371115cxp_2
conti_htd371115cxp
conti_htd371115cxp_2
CONTI HTD 711 3M 15 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD371115CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 711
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 711 mm
  • Number of teeth: 237
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817049429
  • Supplier number: CONTI HTD371115CXP
Length
711
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
711 mm