conti_htd865650cxa
conti_htd865650cxa_2
conti_htd865650cxa
conti_htd865650cxa_2
CONTI HTD 656 8M 50 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD865650CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 640
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 656 mm
  • Number of teeth: 82
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817042314
  • Supplier number: CONTI HTD865650CXA
Length
640
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
656 mm