conti_htd865630cxa
conti_htd865630cxa_2
conti_htd865630cxa
conti_htd865630cxa_2
CONTI HTD 656 8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD865630CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 640
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 656 mm
  • Number of teeth: 82
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817042307
  • Supplier number: CONTI HTD865630CXA
Length
640
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
656 mm