conti_htd359715cxp
conti_htd359715cxp_2
conti_htd359715cxp
conti_htd359715cxp_2
CONTI HTD 597 3M 15 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD359715CXP
32.54 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 300.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 597
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 597 mm
  • Number of teeth: 199
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817049184
  • Supplier number: CONTI HTD359715CXP
Length
597
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
597 mm