conti_htd552525cxp
conti_htd552525cxp_2
conti_htd552525cxp
conti_htd552525cxp_2
CONTI HTD 525 5M 25 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD552525CXP
53.63 tax incl.
On order: delivered from 06/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 180.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 06/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 525
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 525 mm
  • Number of teeth: 105
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817050593
  • Supplier number: CONTI HTD552525CXP
Length
525
Pitch
5 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
525 mm