conti_htd848050cxp
conti_htd848050cxp_2
conti_htd848050cxp
conti_htd848050cxp_2
CONTI HTD 480 8M 50 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD848050CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 480
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 480 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD848050CXP
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
480 mm