conti_htd14385040cxp
conti_htd14385040cxp_2
conti_htd14385040cxp
conti_htd14385040cxp_2
CONTI HTD 3850 14M 40 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD14385040CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 3850
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 3850 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817445733
  • Supplier number: CONTI HTD14385040CXP
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
3850 mm