conti_htd32859cxp
conti_htd32859cxp_2
conti_htd32859cxp
conti_htd32859cxp_2
CONTI HTD 285 3M 9 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD32859CXP
16.29 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 498.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 285
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 285 mm
  • Number of teeth: 95
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817048248
  • Supplier number: CONTI HTD32859CXP
Length
285
Pitch
3 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
285 mm