conti_htd8200085cxp
conti_htd8200085cxp_2
conti_htd8200085cxp
conti_htd8200085cxp_2
CONTI HTD 2000 8M 85 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD8200085CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 2000
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 2000 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858100544
  • Supplier number: CONTI HTD8200085CXP
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
2000 mm