conti_htd317715cxp
conti_htd317715cxp_2
conti_htd317715cxp
conti_htd317715cxp_2
CONTI HTD 177 3M 15 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD317715CXP
23.43 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 192.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 177
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 177 mm
  • Number of teeth: 59
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817047685
  • Supplier number: CONTI HTD317715CXP
Length
177
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
177 mm