conti_htd8160085cxa
conti_htd8160085cxa_2
conti_htd8160085cxa
conti_htd8160085cxa_2
CONTI HTD 1600 8M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD8160085CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 1600
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1600 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043205
  • Supplier number: CONTI HTD8160085CXA
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1600 mm