conti_htd141400115cxp
conti_htd141400115cxp_2
conti_htd141400115cxp
conti_htd141400115cxp_2
CONTI HTD 1400 14M 115 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD141400115CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1400
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1400 mm
  • Number of teeth: 100
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD141400115CXP
Length
1400
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1400 mm