conti_htd8120020cxp
conti_htd8120020cxp_2
conti_htd8120020cxp
conti_htd8120020cxp_2
CONTI HTD 1200 8M 20 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD8120020CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1200
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1200 mm
  • Number of teeth: 150
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8120020CXP
Length
1200
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1200 mm