conti_htd8108050cxa
conti_htd8108050cxa_2
conti_htd8108050cxa
conti_htd8108050cxa_2
CONTI HTD 1080 8M 50 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD8108050CXA
337.89 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 27.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1080
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1080 mm
  • Number of teeth: 135
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817042758
  • Supplier number: CONTI HTD8108050CXA
Length
1080
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1080 mm