conti_ctd841621cxa
conti_ctd841621cxa_2
conti_ctd841621cxa
conti_ctd841621cxa_2
CONTI CTD 416 C8M 21 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - CTD841621CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
Key features according to our expert
  • Length: 416
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 21 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 416 mm
  • Number of teeth: 52
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817041669
  • Supplier number: CONTI CTD841621CXA
Length
416
Pitch
8 mm
Width
21 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
416 mm